Mjerimi i të djathtës shqiptare në çadër

“Mjerë e djathta shqiptare që asht ngujue në çadër dhe kërcënon botën me skenare kavajase, që udhëhiqet prej nji banditi si Berisha, që orientohet politikisht prej nji stalinisti si Islami, që andrron ngallnjimin elektoral tek nji martesë me Ilir Metën, që mbrohet prej ndonji profesori logorroik, dhe ndriçohet nga nipi i Hysni Kapos e do stramastikë tjerë ruralë”.

(Ardian Ndreca)

Mjerimi i të djathtës shqiptare në çadër

Një artikull që i shan të gjithë

mural

  • U dhunua një protestuese nga një efektiv policie. Dhunë ndaj një femre, abuzim me pushtetin që të jep uniforma. Harbutëri!
  • Polici lirohet nga detyra. Drejtësi morale, padrejtësi ligjore!
  • U prishën disa herë rrethimet e bashkisë për ndërtimin e këndit të lojrave. Asnjë fletë gjobe deri tani nga ana e bashkisë.
  • Fëmijët nuk do të kenë kurrë një kënd lojrash publik, pra falas, pra për të gjithë. Kjo, edhe falë partizanëve të gjësë publike. Nuk është kontradiktore. Është mjerim shoqëror.
  • Shoqëria Civile është bërë si parja e kuqe. Të njëjtat fytyra që protestojnë për çështjen Fullani, protestojnë edhe për çdo gjë tjetër të imagjinueshme. Fatkeqësi!
  • Protestuesit, pasi protestën e zaptoi PëDëja, menduan të rrahin e të fyejnë një qytetar që ishte (edhe ai) kundër këndit të lojrave por ama edhe kundër vandalizmit. Protestë tallava.
  • Një pjesë e mirë e Shoqërisë Civile, aka Parja e Kuqe, është pro krijimit të një këndi për fëmijë, te parku i liqenit, por heziton të bëhet aktive duke preferuar të mbetet thjeshtë Shoqëri. Kjo nga frika se mos të kthyerit në aktive do ta bënte këtë pjesë të Shoqërisë të etiketohej si antimitingashe. Impotencë!
  • Mediat, mediat janë media. Për të vënë duart në kokë nga tmerri. Por zëri i ulërimës që meriton ky realitet, meket pa dalë nga goja. Humnerë!

Continue reading “Një artikull që i shan të gjithë”

Një artikull që i shan të gjithë

I dashur Koloreto dhe debili Lubonja

falcoMeqenëse në artikullin tënd të fundit, ndër të tjera, ke shkruar edhe për debilin Lubonja dhe meqenëse shpesh të lexoj me kënaqesi, qoftë për stilin qoftë për pjekurinë e mendimit, nuk mund të mos shkruaja edhe unë dy rreshta për naivin Koloreto. Epitetin “debil” që ia paskan veshur Lubonjës (së bashku me plot epitete të tjera), ti thua se e ke lexuar nëpër komentet e dy shkrimeve të fundit. Dhe këta që e shajnë pa të drejtë Lubonjën janë, siç thua vetë, nga ata kuazi-qytetarë që të japin një milion shuplaka. Continue reading “I dashur Koloreto dhe debili Lubonja”

I dashur Koloreto dhe debili Lubonja

Provokacion, konspiracion, gaz me rigon

 image1

Qeveria porosit një shkrim te “The Economist” për të reklamuar veten dhe Shqipërinë – Berisha shpall në fejsbuk provokacionin e rëndë dhe ngre teorinë konspirative – Mediat marrin lajmin dhe e plasin në faqe të parë duke i dhënë rëndësinë e një Bombe me Gaz Hidrogjen si ajo që disponon Koreja e Veriut. Pastaj, po në media vijojnë interpretimet, ngjyrimet, dhe analizat e ekspertëve. E gjithe vëmendja e publikut përqendrohet tek kjo çështje dramatike. Continue reading “Provokacion, konspiracion, gaz me rigon”

Provokacion, konspiracion, gaz me rigon

Dakord. Edi, Saliu, Sandri…

grykesi
Dakord. Edi, Saliu, Sandri, po në një pikë ndahemi ne, me opinionistët që janë rreshtuar masivisht kundër Sandrit. Të gjithë pa përjashtim, e marrin si të mirëqenë që duke u prishur muri rrethues cënohet siguria e shtëpive të fshatarëve të Lagunës Blu. “Gjynah të gjorët”. Fshatarë turistikë të krimbur në para, por askush nuk e shtron pyetjen: “këta fshatarë çfarë të drejte kanë të rrethojnë plazhin”?
A nuk është plazhi pasuri publike e shqiptarëve? Continue reading “Dakord. Edi, Saliu, Sandri…”

Dakord. Edi, Saliu, Sandri…

Faleminderit Sali!

rivalry_95405
Faleminderit Sali që na dhe një kryetar shteti mediokër! Ai di të shkruajë hartime me “aeroplana” dhe “autokombajna”. Ai di të jetë i pranishëm atje ku s’duhet dhe të zhduket atje ku lipset më shumë prania e tij. Por ajo çka është më e rëndësishme, ai di të jetë mediokër. Jo më shumë se sa të tjerë, as më pak se të tjerë, ai është mesatarisht mediokër. Ndërsa ti që je flamurtar i ligësisë, na e bëre dhuratë para se të largoheshe. Të falenderojmë me buzëqeshje të ngrirë, për këtë Sali. Continue reading “Faleminderit Sali!”

Faleminderit Sali!

Mjerimi i të majtës dhe qukapiku i Kim Jong Il-it

e majta

Lideri i Madh i Koresë së Veriut, Kim Jong Il, nuk defekonte asnjëherë. Kjo është e shkruar e zezë mbi të bardhë në biografinë e tij. Ai gjithashtu lindi në malin më të lartë të Koresë, ndërsa në qiell u shfaqën dy ylberë, një qukapik trokiti një herë të vetme në qiparisin më të lartë, dhe një yll i ri u shfaq në qiell. Sot qukapiku është shpend i shenjtë në Korenë ateiste të Veriut… Continue reading “Mjerimi i të majtës dhe qukapiku i Kim Jong Il-it”

Mjerimi i të majtës dhe qukapiku i Kim Jong Il-it

Lufta legjitime

dem

Të ulur përpara televizorit, me një telekomandë në dorë, shumë shqiptarë po përjetojnë me ankth ngjarjet dramatike në Kumanovë. Për shkak të mungesës së informacionit nga “Lagjja e Trimave”, ku edhe po zhvillohen përleshjet më të ashpra, kanë lindur edhe spekulimet e para. Ndërsa gjuha e mediave dhe politikanëve sllavo-maqedonas apo serbe flet për grup terrorist, gjuha e mediave apo politikanëve shqiptarë është konfuze, memece, deri në delirante.
E vërteta këtë herë nuk qëndron në mes. E vërteta ulëret. Continue reading “Lufta legjitime”

Lufta legjitime

Në jetë njeriu mëson që…

dritero

Ishte një periudhë në Italinë fqinje, në të cilën çdo ditë raportoheshin lajme mbi qentë që sulmonin njeriun. Një i moshuar përfundonte në spital nga kafshimi i qenit të komshiut, një qen kafshonte të zotin, fëmija i masakruar nga një Chihuahua, e kështu me rradhë. Aq shumë u shtuan këto raste sa që lajmi “qentë e rrezikshëm” zuri vendin e parë në rubrikat e lajmeve. Kjo periudhë u pasua nga një sezon qetësie ku qentë e Italisë (kujtoj që në Itali thuajse nuk ekzistojnë qentë e rrugës) le të themi u qetësuan. Më pas, sërish një tjetër valë lajmesh të para e të dyta, urgjente dhe të tmerrshme, sulmesh të njëpasnjëshme të qenit ndaj njeriut. E prishi rehatinë edhe Qeveria e Romës derisa miratoi nja dy ligje qesharake. Kjo situatë u përsërit disa herë në intervale kohe dy-tre mujore… Continue reading “Në jetë njeriu mëson që…”

Në jetë njeriu mëson që…